İNDES Mühendislik bugün, doğru insan kaynakları politikaları sayesinde, 20 kişilik genç, uzman ve dinamik bir ekibe sahip olan; kişi başı ciro rakamı, sektör ortalamasının üzerinde gerçekleşen; cirosunu, kurulduğu yıla göre üç katına çıkarmış; ana yüklenicilerin sistemlerinin satışı ile dolaylı ihracat başarıları kazanmış; elinde yaklaşık bir yıllık bekleyen siparişi bulunan; herhangi bir anda, ortalama 10-12 proje üzerinde çalışabilen; her sene, daha önce ortaya çıkarttığı ürünlerin arasına yenilerini ekleyen ve cirosunun yaklaşık %5’ini öz kaynaklı Ar-Ge çalışmaları için ayıran bir şirket haline gelmiştir.
Söz konusu sistem; sınır karakolları, üs bölgeleri, kritik alanlar ve sınır ötesi noktalarda kullanıma girmiştir. Bu süreçte, İNDES Mühendislik ekibi, kurulum ve bakım faaliyetleri kapsamında sahada aktif görev yapmış ve sahadaki diğer ihtiyaçları da birebir gözlemleme fırsatı bulmuştur. Bunların başında; sahada kullanılabilecek gözetleme ve güvenlik sistemleri ile enerji üretim ve depolama sistemlerinin yer aldığını tespit eden İNDES Mühendislik, bu ihtiyaçları karşılayacak çözümleri,
sektör ortalamasının çok altındaki sürelerde, hızlı bir şekilde ortaya koymuştur. Sahada başarıyla görev yapan 3 farklı ürün ailesi özelinde, 2019 yılında ASELSAN ile ürün ortaklığına ilişkin iş birliği sözleşmesi imzalama başarısı göstermiş olan şirket, ülkemiz ihracatına katkı sağlamak amacıyla da çalışmalar gerçekleştirmektedir.
İNDES Mühendislik, savunma ve havacılık sektörü tecrübesi olan bir ekip tarafından, 2014 yılında kurulmuştur. Şirket, 2014-2017 yılları arasında; bir yandan ASELSAN, TÜBİTAK, Enerjisa, Roketsan ve TUSAŞ gibi ana yüklenici kurum ve kuruluşlar için tasarım ve mühendislik hizmetleri verirken bir yandan da sektörde ihtiyaç duyulan alanları tespit ederek öz kaynaklı Ar-Ge projeleri yürütmüştür. Bu sürecin sonunda, ilk olarak, Kar Eritme ve Kardan Su Elde Etme Sistemi, bir ürün olarak ortaya çıkmıştır. Bu sistem, Ankara Kalkınma Ajansı tarafından düzenlenen TechAnkara Proje Pazarı’nda, en başarılı ürünlerden biri olarak seçilmiştir. İNDES Mühendislik, bu sistemin patentini de almıştır.
Savunma ve havacılık sanayisinde ana yüklenici olarak nitelendirilen ASELSAN, Roketsan, TÜBİTAK ve TUSAŞ gibi kurum ve kuruluşların, mekanik ve elektromekanik disiplinler içeren bazı sistem ve alt sistemlere, test ekipmanlarına, özel amaçlı makinelere ve yazılımlara ihtiyaçları oluyor. Bu konularda talep edilen ürünlerin, ilgili şirketlerin faaliyet alanları arasında doğrudan yer almadığı durumlarda, söz konusu ihtiyaçlar, nitelikli tasarım ve üretim kabiliyetine sahip mühendislik şirketleri tarafından karşılanıyor. Biz de bu ihtiyaçtan yola çıkarak makine ve elektrik-elektronik mühendisliği disiplinlerini kendi içerisinde barındıran ve ana yüklenici şirketlerin taleplerine zamanında ve istenilen kalitede cevap verebilen bir yüklenici olmak hedefiyle girişimimizi gerçekleştirdik. Hedefimiz doğrultusunda, tüm süreçlerimizde müşterilerimizle iç içe çalışıyor ve onların gereksinimlerini esas alarak mühendislik tasarım ve analiz faaliyetlerimizi gerçekleştiriyoruz.
Kuruluşumuzdan beri, ana yüklenicilerimiz ile birlikte, küçük ve büyük ölçekli 80’e yakın proje tamamladık. Bu projelerin yanı sıra bugüne kadar gerçekleştirdiğimiz 15’e yakın Ar-Ge projesi mevcut. Bunların bir kısmını, ODTÜ Teknokent Ostim Merkezi’nde tamamladık. Şu anda ise Ostim Teknopark’taki tesisimizde, 4 farklı konuda Ar-Ge projesi yürütüyoruz. Bu projelerde, enerji üretim ve depolama sistemleri geliştirme çalışmaları sırasında kazandığımız tecrübeyi, savunma ve havacılık sanayisinde ihtiyaç duyulan çeşitli uygulamalara yönelik olarak kurguluyor ve yenilikçi ürünler geliştiriyoruz. Çoğu zaman; kamera sistemlerini, radar sistemlerini ve/veya silah sistemlerini kendi çözümlerimiz içerisine entegre ediyor ve depoladığımız enerjiyi, bu sistemleri beslemek için kullanıyoruz.
İNDES Mühendislik, ezber bozan bir şirket olarak, emin adımlarla hedeflerine yürüyor. Geliştirmiş olduğumuz 3 farklı ürün ailesi özelinde, ASELSAN ile ürün ortaklığına ilişkin iş birliği sözleşmesi imzalama başarısı gösterdik. Mottomuzda özetlediğimiz misyonumuz doğrultusunda, stratejimizi, ürünleşme üzerine kurduk. Öncelikli olarak ülkemiz için geliştirdiğimiz çözümleri, takip eden süreçte, yurt dışına ihraç etmeyi ve ülkemizin ihracatına katkı sağlamayı hedefliyoruz. Türkiye, özgün ana sistemlerini ve platformlarını geliştirme yolunda ilerledikçe, bir ürün olarak alt sistemleri ortaya koyabilen, bizim gibi KOBİ’lere ihtiyaç artıyor. Biz de faaliyetlerimizi, tam da bu vizyonla sürdürüyoruz.

Melih ÖZKAN
Yönetim Kurulu Başkanı
×