1. Home
 2. /
 3. Blog
 4. /
 5. Genel
 6. /
 7. Bilmeniz Gereken 10 Temel...

Bilmeniz Gereken 10 Temel Sayfa İçi SEO Faktörü

January 1, 2020

Organik arama sonuçlarında hedeflediğiniz sonuçlara ulaşarak başarılı olmak için birçok optimizasyon yapılması gerekiyor. Arama motorlarının önemli olduğunu düşündüğümüz teknik, sayfa içi ve sayfa dışı gibi faktörlerin bir kombinasyonu için optimizasyon yapmamız gerekir.

Uzun yıllar boyunca, bağlantı oluşturma gibi sayfa dışı tekniklere ve diğer teknik öğelere daha fazla odaklanıldığına şahit olduk.

Fakat gerçek şu ki sayfa içi optimizasyon gibi temel konulara dikkat etmezseniz sayfa dışı SEO çok fazla etkili olamaz.

Akıllı SEO uzmanları, sayfa içi optimizasyonun sürekli olarak önceliklendirilmesi gerektiğini bilir. Arama ortamı sürekli geliştiğinden ve değişime uğradığından, sayfa içi SEO bilginizin güncel olduğundan emin olmanız önemlidir.

Sayfa İçi 10 Temel SEO Faktörü

Bu yazımızda, sayfa içi SEO'nun ne olduğunu, neden önemli olduğunu ve bugün en önemli kabul edilen 10 sayfa içi SEO hususlarınına değineceğiz.

Sayfa İçi SEO Nedir?

Sayfa içi SEO ya da site temelli SEO, bir web sitesinin arama motoru sıralamalarını iyileştirmek ve organik trafik kazanmak için web sayfalarını optimize etme pratiğini ifade eder.

Alakalı, yüksek kaliteli içerik yayınlamanın yanı sıra, sayfa içi SEO, başlıklarınızı, HTML etiketlerinizi (başlık, meta ve başlık) ve resimlerinizi optimize etmeyi içerir. Ayrıca, web sitenizin hizmet gösterdiğiniz sektörde yüksek düzeyde uzmanlığa, otoriteye ve güvenilirliğe sahip olmasını sağlamak anlamına gelir.

Sayfa İçi SEO Neden Önemlidir?

Sayfa içi SEO önemlidir çünkü arama motorlarının web sitenizi ve içeriğini anlamasına yardımcı olur, ayrıca bir arama sorgusu ile alakalı olup olmadığını belirler.

Arama motorları daha karmaşık hale geldikçe, arama motoru sonuç sayfalarında (SERP'ler) alaka düzeyi ve semantiğe daha fazla odaklanılmaktadır.

Google, çok sayıda karmaşık algoritma ile şu anda aşağıdaki konuları anlamada çok daha iyidir.

 • Kullanıcıların bir sorgu yazdıklarında gerçekte ne aradıklarını anlama.
 • Kullanıcı amacını karşılayan arama sonuçları sunmak (bilgi, alışveriş, navigasyon).

Bu gelişmeye uyum sağlamak çok önemlidir ve bunu web sitenizin ve içeriğinin hem resim, yazı, video gibi kullanıcılar tarafından görülen kısmını hem de yalnızca arama motorları tarafından görülen HTML etiketleri ve yapılandırılmış verileri en son ve en iyi pratiklere göre en iyi şekilde optimize ederek sağlayabilirsiniz.

Sayfa içi stratejilere çaba gösterirseniz, web sitenize gelen trafikte bir artış ve kullanıcılar tarafından yapılan arama sonuçlarındaki arama varlığınızda bir artış görürsünüz.

Bu kılavuz, sayfa içi SEO'nun en önemli öğelerinde size yol gösterecektir.

Bu 10 sayfa içi SEO faktörüne dikkat etmek, içeriğinizi ve otoritenizi geliştirmenize ve sıralamalarınızı, trafiğinizi ve dönüşümlerinizi artırmanıza yardımcı olacaktır.

1. Uzmanlık, Otorite ve Güvenilirlik

Uzmanlık, Otorite ve Güvenilirlik, Google katılımcılarının içerik oluşturucuları, web sayfalarını ve web sitelerini bir bütün olarak değerlendirmek için kullandıkları çerçevedir.

Google, yüksek kaliteli içeriğe her zaman öncelik vermiştir. Google, bu bağlamda yüksek kaliteli içerik üreten sitelerin daha iyi sıralamalarla ödüllendirilmesini ve düşük kaliteli içerik oluşturan sitelerin daha az görünürlük elde etmesini sağlamak istiyor.

Google'ın yüksek kaliteli içerik olarak gördüğü ile arama sonuçlarında görünen öğeler arasında açık bir ilişki vardır.

Buna ister korelasyon ister nedensellik deyin her ne olursa olsun, uzmanlık, otorite ve güvenilirlik bir şekilde Google’ın organik arama sonuçlarında rol oynuyor. Bu sebeple, SEO stratejinizde yüksek kaliteli içeriğe odaklanarak uzmanlık, otorite ve güvenilirlik konusuna özen göstermeniz gerekir.

2. Başlık Etiketi

Her web sayfasının baş bölümünde bulunan bir HTML etiketi olan başlık etiketi, ilgili sayfanın konusunun ne olduğu hakkında bir ipucu sunar.

Arama motoru sonuç sayfalarında (genellikle tıklanabilir bağlantı olarak kullanılır) ve tarayıcı penceresinde öne çıkar.

Başlık etiketinin organik sıralamalar üzerinde çok az etkisi vardır, bu yüzden bazen göz ardı edilir.

Bununla birlikte, eksik, yinelenen ve kötü yazılmış başlık etiketleri SEO sonuçlarınızı olumsuz etkileyebilir, bu nedenle başlık etiketi için optimizasyon yaptığınızdan emin olun.

3. Meta Açıklaması

SEO'nun ilk günlerinden beri, meta açıklamalar önemli bir optimizasyon noktası olmuştur.

Meta açıklamalar, sayfanın ne hakkında olduğunu açıklayan meta etiketler, genellikle sayfanın başlığının altındaki arama sonuçlarında görüntülenir.

Google, meta açıklamaların sıralamalara yardımcı olmadığını savunurken, daha iyi açıklamaların arama sonuçlarına yardımcı olduğuna dair anekdot kanıtlar vardır.

Meta açıklamayı doğru bir şekilde optimize etmek aşağıdakilerin geliştirilmesine yardımcı olabilir:

 • Tıklama Oranı (TO)
 • Arama sonuçlarının kaliteli algılanması
 • Web sitenizin tüm değişiklikleri sunduğu algısı

4. Başlıklar

Web sitenizin içeriğinin aramada iyi performans göstermesini istiyorsanız ilgi çekici başlıklar yazmaya başlayın.

Bir blog yazısı için bir başlık oluşturmak çok basit görünebilir, ancak harika bir başlık, bir tıklama ile bir gösterim arasındaki fark anlamına gelebilir - bu yüzden bunları stratejik olarak oluşturmak önemlidir.

Başlıklarınızın arama sonuçlarında öne çıkması için ilgi uyandırması gerekir - kullanıcıları tıklayıp içeriğin geri kalanını okumaya teşvik eder.

5. Başlık Etiketleri

Başlık etiketleri, içeriğinizdeki başlıkları ve alt başlıkları diğer metin türlerinden (ör. paragraf metni) ayırmak için kullanılan HTML öğeleridir (H1-H6).

Başlık etiketleri, site sıralamanız için eskisi kadar önemli değildir, ancak bu etiketler yine de kullanıcılarınız ve SEO'nuz için önemli bir işlev sunmaktadır.

Sıralamanızı şu yollarla dolaylı olarak etkileyebilirler:

 • İçeriğinizi ziyaretçilerin okuması için daha kolay ve daha eğlenceli hale getirir.
 • Arama motorları için içeriğinizle ilgili anahtar kelime açısından zengin içerik sağlar.

6. SEO Yazımı

SEO yazımı, arama motorları ve kullanıcılar göz önünde bulundurularak içerik yazmak anlamına gelir.

Sağlam SEO içeriği yazmanın arkasında sadece anahtar kelime araştırmasından ve boşlukları doldurmaktan daha fazlasını içeren bir strateji vardır.

Sadece bunun için içerik üretmek olmaz. İnsanlar için içerik yazdığınızı unutmayın; bu nedenle içeriğin yüksek kaliteli, önemli ve alakalı olması gerekir.

7. Anahtar Kelime Yamyamlığı

Doğru ya da yanlış? Bir anahtar kelimeyi ne kadar çok sayfa hedeflerseniz, o anahtar kelime için o kadar iyi sıralanırsınız.

Yanlış!

Belirli bir terimi birden çok sayfada hedeflemek, SEO'nuz için potansiyel olarak felaketle sonuçlanabilecek anahtar kelime yamyamlığına neden olabilir.

Aynı anahtar kelime için birden fazla sayfanız olduğunda, aslında kendinizle rekabet edersiniz.

Anahtar kelime yamyamlığının web sitenizde olup olmadığını belirlemek ve hemen çözmek önemlidir.

8. İçerik Denetimi

Çoğu içerik oluşturucu, yeni içerik oluşturmaya odaklandıkları için mevcut içeriklerini denetlemeyi unuturlar ve bu bir hatadır.

Mevcut içeriğinizi denetlemek çok önemlidir çünkü size şu konularda yardımcı olur:

 • Mevcut içeriğinizin hedeflerine ulaşıp ulaşmadığını ve yatırım getirisi elde edip etmediğinizi değerlendirmenize
 • İçeriğinizdeki bilgilerin hala doğru veya eski olup olmadığını belirlemenize
 • Sizin için hangi tür içeriklerin çalıştığını belirlemenize

İçerik denetimleri SEO stratejinize büyük ölçüde yardımcı olabilir ve düzenli olarak yapılmalıdır.

9. Resim Optimizasyonu

Resim eklemek, web sayfalarınızı daha çekici hale getirmenin iyi bir yoludur. Ancak tüm resimler eşit oluşturulmaz - hatta bazıları web sitenizi bile yavaşlatabilir.

Resimleri düzgün bir şekilde optimize etmek, değerli bir SEO varlığından en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olacaktır.

Resim optimizasyonunun birçok avantajı vardır:

 • Ek sıralama fırsatları (Google Görsel Arama'da görünür).
 • Daha iyi kullanıcı deneyimi.
 • Daha hızlı sayfa yükleme süreleri.

Resimler sonradan düşünülmemelidir. İçeriğinizi destekleyen, açıklayıcı başlıklar ve alternatif metinler kullanan resimler eklediğinizden emin olun.

10. Kullanıcı Etkileşimi

Web sitenizin sayfadaki SEO öğelerini geliştirmek, savaşın yalnızca yarısıdır.

Diğer yarısı, kullanıcıların hemen çıkmadığından emin olmaktır - bunun yerine içeriğinizi görüntülemeye, onunla etkileşime girmeye ve daha fazlası için geri gelmeye devam ederler.

Etkileşimli kullanıcıları elde tutmak kendi başına büyük bir zorluktur, ancak kesinlikle yapılabilir. Kullanıcı etkileşimini artırmak için site hızı, kullanıcı deneyimi ve içerik optimizasyonu gibi konulara odaklanın.

Sanal dünyada firmanızın vitrini olan web sitenizi yenileme zamanı!

Mobil uyumlu, optimize edilmiş ve modern görünümlü web site tasarımı için hemen arayın!

HEMEN ARA
comments
×
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram