1. Home
  2. /
  3. Blog
  4. /
  5. Genel
  6. /
  7. SEO Kampanyasında Belirlenmesi Gereken...

SEO Kampanyasında Belirlenmesi Gereken 5 Hedef

June 6, 2019

Arama motoru optimizasyonu (SEO) planlamaya bağlı olan bir stratejidir. Kampanya başında yaptığınız plan bütün uygulamanızın tonunu ve verimliliğini belirleyebilir. Yanlış amaçlar belirlemek vaktinizi ya da enerjinizi orjinal vizyonunuzla uyumlu olmayan sonuçlar elde etmek için harcamanıza sebep olabilir.

Eğer SEO kampanyanızın doğru bir şekilde başlamasını istiyorsanız, en azından bu 5 hedefin kampanyanızı yönlendirmesine ihtiyacınız olacak.

SEO Kampanyası Başında Belirlenmesi Gereken 5 Hedef

1. Hedef Kitle


Hedef kitle seçimi çok da kolay bir husus değildir. Marka olarak ürünlerinizi büyük ihtimalle satın alacak olan hedef kitlenizin kim olduğu hakkında bir fikir sahibi olabilirsiniz fakat arama motorları söz konusu ise tamamen farklı faktörleri göz önüne almak zorundasınız. Örneğin, hedef kitleniz içinde arama özelliğini diğerlerinden daha fazla kullanma ihtimali olan bir kesim var mı? Hedef kitlenizin belli bir kesimini elinde tutan büyük bir rakip var mı?

Sadece yaş, cinsiyet ya da eğitim seviyesi gibi demografik veriler açısından düşünmemelisiniz. Kullanıcı eğilimleri hakkında da düşünerek erişiminizi genişletmelisiniz. Hedef kitleniz satın alma sürecinin hangi aşamasında olacak? Arama yaptıklarında zihinleri nasıl olacak? Bu hedefleri dikkatli bir şekilde belirlemelisiniz çünkü bunlar SEO kampanyası için oluşturduğunuz stratejinizin geri kalanını etkiyeleyecektir.

2. Niş


Daha sonra, bir niş belirlemeye ihtiyacınız olacak. SEO bir rekabet strateji olduğundan ve zamanla daha da rekabetçi olacağından bu son derece önemlidir. Yeterli para, zaman ve kaynaklar ile genel yani üst sıralarda yer almak mümkün fakat büyük işletmeler ve organizasyonlar buradaki pozisyonlarını yıllardır güçlendiriyor. Bunun yerine, bir niş yani daha az görünürlüğü ve çok az rekabet ile son derece uzmanlaşmış bir alan araştırmak daha iyidir. Bunu dikkatlice düşünün ve kendinizi rakipleriniz ile kıyaslayın. Sizi benzersiz kılan nedir? Hedef kitlenize dünyada hiç kimsenin teklif edemeyeceği ne sunabilirsiniz?

Bu hedef kitlenize benzersiz bir şeyler teklif etmek, kitlenizin özel bir kesimini hedeflemek veya içeriğinize özgünlük katmak olabilir ama yapacağınız her ne olursa olsun sizi tanımlamalı ve size rekabet ortamında avantaj sağlamalıdır.

3. Anahtar Kelime


Anahtar kelimeler SEO’nun çok önemli bir unsuru olmakla birlikte sık sık yanlış anlaşılmaktadır. Anahtar kelimeler geçmişten bugüne her zaman önemli olmuş ve arama motoru optimizasyonu için hala belli bir dereceye kadar önemlidir fakat anlamsal arama odaklı Hummingbird güncellemesi ile zaman içinde önemli ölçüde evrimleşmişlerdir. Kampanyanızın başında belirleyeceğiniz anahtar kelimeler ve içerik başlık hedefleri kampanya sonucunuzun gücünü etkileyecektir.

Yüksek hacimli anahtar kelimeler ile düşük rekabet oranları olan anahtar kelimeler arasında bir denge kurmak zorundasınız, fakat aynı zamanda da niş kitleniz için uygun ve hedef kitleniz ile doğrudan alakalı anahtar kelimeler seçmelisiniz. Herşeyde olduğu gibi burada da söylemesi uygulamasından kolay. Bu aşamada araştırmanızı etraflıca yapıp tahminlerinizi geniş bir seçimle garantiye almalısınız.

4. Trafik


Hedef kitlenizi, nişinizi ve anahtar kelimelerinizi tespit ettikten sonra en azından hangi perspektifti esas alacağınız bakımından stratejinizi nasıl uygulayacağınız ile ilgili iyi bir düşünceye sahip olursunuz. Bununla birlikte, hızınız uygulamanızın yoğunluğundan elde edilir. Örneğin, ne tür bir içerik üretmek istediğinizi ya da hangi linkleri inşa etmek istediğinizi bilebilirsiniz fakat her birinden ne kadar ihtiyacınız var? Ne kadar yatırım yapacaksınız? Burada üstünde durmanız gereken temel hedef toplam organic trafiktir. Ne kadar organic trafik görmek istiyorsunuz ve ne kadar hızlı bir şekilde bu noktaya erişmek istiyorsunuz?

Trafik hedefinizin boyutlarını anlamanız kaynaklarınızı uygun bir şekilde tahsis etmenize ve kampanyanızın bütünündeki başarı için temel bir ölçü oluşturmanıza imkan verir.

5. Dönüşüm Oranı


Dönüşüm oranınız teknik olarak SEO stratejinizin bir parçası değildir. Web sitenizi dönüşümler için optimize etmenin herhangi bir şekilde arama sonuçlarınızın üstünde pozitif etkisi olmayacaktır. Bununla birlikte, dönüşüm oranınız bir ölçüde SEO kampanyanızın nihai karlılığını etkileyecektir. Web sitenize organik arama trafiği ile aylık 5,000 ziyaretçi geldiğini düşünün fakat bu ziyaretçilerden hiçbirisi dönüşüme yani kalıcı hedef kitlenize eklenmiyor. Bu durumda bütün çabalarınız bir hiç için olacaktır.

Bu yüzden dönüşüm oranı hedeflerinizi bütün SEO stratejinizin bütünleyici bir parçası olarak dikkate almak önemlidir. Web sitenizdeki dönüşümleri arttırmak için neler yapılabilir? Özel açılış sayfaları hazırlayabilir misiniz? Web siteniz hakkında daha çok bilgiye sahip olmak için hangi AB testlerini gerçekleştireceksiniz?


Bu hedefleri etkili ya da doğru bir şekilde belirlemek kolay değildir. En iyisi hedef belirleme sürecinde muhakemenizi destekleyecek bazı hedef araştırması yapmak olacaktır fakat aynı zamanda da az bile olsa bu süreç tahmin etmeyi de içermektedir. Hedeflerinizi kampanyanızın başında belirlemek önemli iken, neyse ki; belli bir dereceye kadar esneklik bulunmaktadır. Eğer belirlediğiniz hedef istediğiniz sonuçları elde etmenize yardımcı olmuyorsa ya da bu hedefleri yerine getirme konusunda kabiliyetinizi hafife aldıysanız ya da abarttıysanız, daha sonra her zaman revizyonlar yapabilirsiniz.

Bu yazı en başından beri mükemmel bir dersi grafikleştirmek için değil; sadece size bir temel sunmak ve büyümeniz için referans vermek için kaleme alınmıştır.

Sanal dünyada firmanızın vitrini olan web sitenizi yenileme zamanı!

Mobil uyumlu, optimize edilmiş ve modern görünümlü web site tasarımı için hemen arayın!

HEMEN ARA
comments
×
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram