1. Home
  2. /
  3. Blog
  4. /
  5. Genel
  6. /
  7. Sosyal Medya'da Yanlış Bilinen...

Sosyal Medya'da Yanlış Bilinen 5 Efsane

June 6, 2019

Sosyal medyayı pazarlama çalışmalarınızda çok güçlü bir araç olarak kullanabilirsiniz fakat sihirli bir değnek olarak görmelisiniz. Sosyal medya gerçekçi beklentilerle ve stratejik olarak kullanılmalıdır.

Sosyal medya için hedefleriniz ne olursa olsun uzun soluklu plan yapmaya ihtiyacınız var. Her gün sosyal medyada aktif olarak, mükemmel içerik sunarak ve sosyal medyada yer alan topluluğunuz ile etkileşime geçerek ve gerçekçi ilişkiler geliştirerek yapmış olduğunuz soluklu plana katkıda bulunabilirsiniz.

Sosyal medya doğru bir şekilde yönetildiği zaman kesinlikle satışlarınızda bir artış ve sektörünüzde kalıcı liderlik yolunda ilerlemenizi sağlar. Bunu başarabilmek için de sosyal medyada sizi tanıyan, beğenen ve güvenen bir topluluk oluşturmanız gerekiyor. Peki bu güveni nasıl kazanabilirim? Uzun vadede ve tutarlı çalışmalarınız ile bu güveni ve beğeniyi kazanabilirsiniz.

Oysa, gerçekçi olmayan beklentilerle özellikle de tam olarak anlaşılmayan beklentilerle bu işe başladığınızda, firmanız sosyal medyanın gücüne inancını kaybeder. Yani kabul edilebilir ve gerçekçi beklentilerin tespit edilmesi sosyal medya planlamasında ilk sırada yer almalıdır.

Sosyal medyaya olan güven kaybedildiği zaman sosyal medya için yapılan çalışmaların önceliği önemini kaybeder veya tamamen bu çalışmalara son verilir. Böyle bir yaklaşım büyük bir hata olur çünkü çalışmayan aslında sosyal medya değil, sosyal medyanın hiçbir çaba sarf etmeden sadece sihirli bir değnek olarak görülmesidir.

Büyük ihtimalle sosyal medya hakkında bilinenlerin çoğu birçok insan ve işletme için yanlıştır ve bunlar bir efsanedir. Bu yazımızda bu efsanelerden bahsedeerek bunların yanlış olduğunu anlatmaya çalışacağım.

Sosyal Medya Danışmanlığı

1. Bütün Sosyal Medya Platformlarında Bulunmalıyım


Efsane: Birçok marka ve işletme bütün sosyal medya platformalarında yer alma ihtiyacına inanıyorlar. Bu basit olarak söylemek gerekirse doğru bir yaklaşım değil.

Gerçeklik: Sosyal medyada başarılı olmak için işletmenizin bütün sosyal medya platformalarında yer alma ihtiyacı yanlış bir varsayımdır.

Bunun ne akıllıca ne de doğru olduğunu gösteren birçok sebep bulunmaktadır.

Eğer ideal müşterileriniz bulunduğunuz sosyal medya platformunu kullanmıyorsa, siz bu platformu kullanarak zamanınızı boşa harcamış oluyorsunuz. Sosyal medya size ideal müşterileriniz ile bağlantı kurmanızı ve bu bağlantıyı devamlı ve güvenilir ilişkiler haline getirmenizi sağlayan bir araçtır. Durum böyle iken, neden değerli vaktinizi ve çabanızı ideal müşterilerinizin aktif ya da hiç olmadığı bir sosyal medya platformunda boşuna harcamak isteyesiniz ki?

Sadece etkili bir şekilde yönetebileceğiniz kadar sosyal medya platformunu kullanmalısınız. Birçok sosyal medya platformunda çok az aktif olmak ya da çok az çaba harcamak ideal müşterilerinizle ilişkiler kurma yeteneğinize zarar verir ve olumlu sonuçlar almanızı engeller.

Başarılı bir sosyal medya yönetimi mükemmel içerik yaratmak ve topluluğunuz ile sohbetlere katılmak için zaman harcamayı gerektirir. Eğer yorumlara ve sorulara cevap vermiyor ve yeni katılımlar gerçekleştirmiyorsanız, bu uzun vadede sosyal medya çalışmalarınıza daha fazla zarar verecektir.

Birçok marka her çıkan yeni sosyal medya platformunu takip etmek gibi bir ihtiyaçları olduğu yönünde yanlış bir düşünceye sahiptir.

Her yeni sosyal medya platformunu yeni benimseyenler arasında olmanıza gerek yok. Zaten gerçekte de çoğu işletmenin başarılı yeni benimseyici olmak için yeterli kaynakları ve yetenekleri bulunmamaktadır. Bekleyip görme yaklaşımını benimsemek daha akıllıca olabilir ki bu aynı zamanda gereksiz vakit kaybetmenizi engeller.

2. Aynı İçeriği Bütün Sosyal Medya Platformlarında Yayınlayabilirim


Efsane: Zaman kazanma amacı ile birçok marka ve işletme sadece bir tane sosyal medya içeriği hazırlayarak bu içeriği bulundukları bütün sosyal medya platformlarında yayınlamaktadırlar.

Gerçeklik: Her sosyal medya platformu farklıdır. Sosyal medya platformalarının farklı gereksinimleri, farklı amaçları ve farklı kullanıcı tipleri vardır.

Eğer işletmeler belirli bir sosyal medya platformunu kullanarak başarılı olmak istiyorlarsa, bu farklılıkları anlamak için zaman harcamalı ve bunları kendi yararları için kullanmalıdır.

Örneğin, LinkedIn profesyonel bir sosyal medya platformudur. Birçok işletmeler arası ticaret yapan firmalar ideal müşterilerini bu platformda bulabilir ve içeriklerini bu grupların dikkatini çekecek şekilde uyarlamalıdır.

Instagram ise çoğunlukla 80 kuşağı tarafından kullanılmaktadır. Takipçileri ile duygusal bir bağ kuracak biçimde grafik ve görseller hazırlayan işletmeler bu platformda çok daha başarılı olacaktır.

3. Eğer Çok Sayıda Takipçim Varsa Başarılıyım


Efsane: Genellikle markalar ve işletmeler sosyal medyadaki başarılarını takipçi, arkadaş, bağlantı ve hayran sayılarına göre değerlendirmektedir.

Gerçeklik: Sosyal medya hesaplarınızın takipçi, arkadaş, bağlantı ve hayran sayısı anlamındaki büyüklüğü bir sosyal kanıt olsa bile, bu sosyal medya stratejinizin başarısını etkileyen direk bir faktör değildir.

Küçük bir sosyal medya topluluğuna sahip olsanız bile eğer ideal müşterileriniz ile direk bağlantı kurup, etkileşim halinde bulunup onları ödeme yapan müşteriye, sadık takipçiye ve marka savunucusuna dönüştürebiliyorsanız son derece başarılı olabilirsiniz.

Tutarlı olarak topluluğunuz ile etkileşim içinde bulunup onlara değer sunmanız durumunda takipçi sayınız zaman içinde organik olarak büyüyecektir.

4. 30 ile 60 Gün İçinde Büyük Sonuçlar Alabilirim


Efsane: Birçok marka ve işletme sosyal medya çalışmalarından 30 ile 60 gün içinde önemli sonuçlar alacaklarını umuyorlar.

Gerçeklik: Sosyal medya varlığını inşa etmek ve bunu takip etmek zaman ve çaba gerektirir. Birçok işletmenin tutarlı ve öngörülebilir sonuçlar ummadan önce 6 ile 12 ay arasında topluluk oluşturma üzerinde çalışmaya ihtiyaçları vardır.

Her zaman ve her durumda olduğu gibi burada da istisnalar tabi ki vardır. Her zaman viral video ya da içerik ile çok kısa bir sürede organik olarak geniş takipçi kitlesi yaratanlar olacaktır ama bunlar uç noktadaki istisnalardır.

Sosyal pazarlama için bütçeye sahip olan işletmeler topluluklarını büyütme konusunda yatırım yapmaya elverişli oldukları için daha hızlı bir şekilde sosyal medyadaki takipçi sayılarını yükseltebilirler ki bunu da ödeme yaparak oluşturacakları Facebook, Twitter, LinkedIn ve Instagram kampanyaları ile gerçekleştirebilirler.

Ücretli reklamlar büyüme ve ideal müşterilerinize ulaşma hızınızı büyük ölçüde arttırırken, ayrıca içerik pazarlaması ve topluluk yönetiminde devam eden katılımı sağlamak ve akılda kalıcı farkındalık için ek kaynaklara ihtiyacınız olduğunu aklınızda bulundurmalısınız.

5. Ürün ve Hizmetlerimi Tanıtarak Satış Yapabilirim


Efsane: Her boyuttaki işletme ve marka hala ürünlerini ve hizmetlerini sosyal medyada göstermekte ve insanların dinlemelerini, önem vermelerini ve satın almalarını ummaktadırlar.

Gerçeklik: İnsanlar sizin satış ve pazarlama sunumlarınızla bombardıman edilmek istemiyor; aksine, sosyal medyadaki topluluğunuz onlara değer verdiğinizi gösterecek bir biçimde davranılmak istiyor.

Bunu onları dinleyerek, zorluklarını ve ihtiyaçlarını tespit ederek, yaşamış oldukları bu zorluklar konusunda başarılı olmaları için kendi tercih edecekleri formatta eğitsel içerikler oluşturarak ve bunu düzenli ve tutarlı bir şekilde paylaşarak yapabilirsiniz.

Bazı işletmeler için ideal içerik karışımı ilham verici ve eğlendirici içerikler olabilir. Bir kere topluluğunuz ile sosyal medya vasıtası ile etkileşime geçtikten sonra onları satış kanalınıza yönlendirebilirsiniz.

Satış kanalı bir pazarlama sistemi ya da sürecidir. Bu süreç için belirlediğiniz yol haritasında ideal müşterileriniz belli adımlardan geçerek kendi ilgi alanlarını tespit eder ve bu adımlar ideal müşterilerinizi muhtemel alıcıdan müşteriye ya da tekrar alıcılara dönüştürür.

Bu süreç genellikle faydalı ve bedava control listesi ya da rapor gibi eğitsel bir içerik ile başlar. İdeal müşteriler bu bedava içerik karşılığında isimlerini ve e-posta adreslerini vermeye gönüllü olabilirler.

Direk müşteriye satış yapan birçok işletme, ideal müşterilerin e-posta adreslerini almak için bedava örnek ürün veya kupon kodu gibi teklifler sunabilir.

Bir kere ideal müşterilerinizi e-posta listenize ekledikten sonra ilişki kurmaya devam etmek, daha fazla kaynak sunmak ve neticede teklif yapmak çok daha kolay olacaktır.


Sosyal medya pazarlamanız için hedefler, stratejiler ve hareket planları oluştururken ulaşılabilecek gerçekçi beklentiler belirlemeye ihtiyacınız vardır.

Bu beklentilerin işletmenizin her kademe ve departmanında aşılanmış olması da çok önemli bir husustur. Çünkü üst düzey liderler tarafından belirlenen gerçekçi olmayan beklentiler eninde sonunda markanıza ve işletmenize zarar verecek kötü bir sosyal medya stratejisi yaratır.

Sanal dünyada firmanızın vitrini olan web sitenizi yenileme zamanı!

Mobil uyumlu, optimize edilmiş ve modern görünümlü web site tasarımı için hemen arayın!

HEMEN ARA
comments
×
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram